Ostrov Vir v Chorvátsku

Severná Dalmácia

Most na ostrov Vir

Vir je od Zadaru vzdialený 26 km.

S pevninou je spojený mostom od roku 1976.

Ostrov Vir je jedným z 300 ostrovov a ostrovčekov v súostroví Zadarskej riviéry a jeden z 1186 ostrovov a ostrovčekov na Jadrane.

Nachádza sa v severozápadnej časti Dalmácie. Je dvadsiatym najväčším ostrovom Chorvátska a ôsmym najväčším na Zadarskej riviére.
Má rozlohu 22,38 km2, dĺžku 10,12 km a maximálnu šírku 4,25 km. Dĺžka pobrežia meria 31,43 km.

História ostrova Vir .

Ostrov Vir je v historických dokumentoch prvýkrát spomenutý v roku 1069. Podľa prvých dostupných písomných údajov bol prvým majiteľom ostrova Grgur Mrganič. Najstarším miestom na ostrove sú pozostatky dediny na kopci Bandira vysokom 112 m. Najstaršími kultúrnymi pamiatkami sú kostoly sv. Juraja, sv. Mikuláša a sv. Juraja na mieste dnešného farského kostola sv. Juraja v obci, z 12. a 13. storočia.

 

Mapa ostrova Vir

 

 

VIR – mesto i ostrov je svojím položením, piesočnatými a kamienkovými plážami, priezračne čistým morom, ideálnym dovolenkovým miestom hlavne pre rodiny s deťmi. Na ostrove nie je masová turistika, nie je tu žiaden hotel.

Podnebie - Vir klimaticky patrí do typickej stredomorskej klímy so suchými horúcimi letami.

Počet hodín slnečného svitu za rok je priemere 2450, čo predstavuje o niečo menej ako 300 slnečných dní v roku.

Priemerná teplota na pobreží v júli, auguste 25 - 27°C. Teplota mora v lete približne 25 - 26 °C.

Na ostrove sú priaznivé klimatické podmienky k liečeniu astmatických a alergických ochorení, pretože je tu vysoké percento jodizácie mora. Nie sú tu žiadne priemyselné zóny.

Ľudia, ktorí trpia reumatickými chorobami, ocenia liečivé bahno vyvierajúce priamo na ostrove, ktoré blahodárne pomáha pri reumatických problémoch.
Pri prechádzkach po ostrove nájdete nielen historické pamiatky, ale aj krásny výhľad na okolité ostrovy a pohorie Velebit.

 

Novinky o realitách e-mailom